Wymiana taśmy w rolecie zewnętrznej 

Powody zerwania taśmy w rolecie zewnętrznej mogą być różne, a przyczyny mogą leżeć zarówno po stronie użytkowników, jak i ekip montażowych. Częstym powodem uszkodzeń jest po prostu czas. Na przestrzeni wieloletniego użytkowania rolety zewnętrznej każda linka ma prawo się zerwać. Istotnym jest to, że jej wymianę możesz przeprowadzić samodzielnie. Jak to zrobić?

Wymiana taśmy w rolecie wiąże się z ingerencją w skrzynkę roletową. Niezbędny będzie demontaż klapy rewizyjnej, który pozwoli na uzyskanie swobodnego dostępu do koła nawojowego. To na nie nawinięta jest taśma. Po odpięciu wieszaków i wyciągnięciu rury nawojowej wystarczy już tylko rozwinąć i wymienić uszkodzoną taśmę. Wcześniej warto się jednak upewnić, że nowa taśma ma odpowiedni rozmiar.

Wymiana taśmy w rolecie zewnętrznej

Wymiana taśmy w rolecie zewnętrznej: Krok po kroku 

Każdą naprawę należy rozpocząć od otwarcia skrzynki roletowej. Wyjątkiem są sytuacje, w których doszło do uszkodzenia zwijacza lub buforów. Wówczas dostęp do skrzynki nie jest wymagany. Jeśli skrzynka jest zanitowana, nity będzie trzeba rozwiercić. Do zamknięcia skrzynki po wykonanej naprawie konieczny będzie zestaw nowych nitów. Można je nabyć w każdym dobrym sklepie z częściami do rolet zewnętrznych. 

Kolejnym krokiem podczas wymiany taśmy w rolecie jest demontaż wieszaków. Zanim przejdziemy do odpinania wieszaków należy pamiętać o opuszczeniu pancerza rolety. Kiedy pancerz jest opuszczony wieszaki odpinamy ruchem okrężnym. Postępujemy uważnie tak, żeby przypadkowo nie uszkodzić wieszaka. Po wyjęciu wieszaka zdejmujemy obsadkę. Obsadka to element znajdujący się po drugiej stronie koła nawojowego. 

Weryfikacja stanu technicznego skrzynki i innych ewenementów

Wymiana taśmy w rolecie zewnętrznej sprzyja ocenie stanu technicznego skrzynki oraz znajdujących się wewnątrz elementów. Jeśli sznurek w rolecie ulega przetarciu dosyć często, warto sprawdzić stan sprężyny przelotowej. Sprężyna może się wyciągnąć, co powoduje  zadziory trące o sznurek, a w rezultacie jego przedwczesną degradację. 

Montaż nowej taśmy w rolecie zewnętrznej

Kiedy mamy pewność, że wszystkie elementy w skrzynce są w należytym stanie technicznym możemy przystąpić do montażu nowego sznurka. W tym celu należy odwinąć stary sznurek z koła i wyjąć go z przelotki. Następnie należy włożyć nową linkę przez przelotkę od strony mieszkania/domu i założyć na kole. W dalszej kolejności wkładamy rurę nawojową do skrzynki i zabezpieczamy obsadkę wkrętem lub nitem. Następnie nawijamy odpowiednią ilość sznurka na koło nawojowe i podpinamy wieszaki. Do dobry moment na przeprowadzenie próby podniesienia pancerza. Pozwoli ona na ustalenie, czy nawinięty sznurek jest wystarczająco długi. Jeśli wszystko się zgadza, opuszczamy roletę i 10-15 cm poniżej zwijacza obcinamy sznurek. Stary zwijacz musimy rozłożyć i założyć na niego obcięty sznurek. Wcześniej należy przypalić końcówki sznura, co zapobiegnie ich szczepieniu się. 

Jeśli nie jesteś gotowy na samodzielną wymianę taśmy w rolecie zewnętrznej, skorzystaj z pomocy fachowca. Wykwalifikowany serwisant osłon okiennych w krótkim czasie wymieni taśmę i przywrócić rolecie sprawność.