Wszystko, co musisz wiedzieć przed zamówieniem rolety

Jak mierzyć rolety? Jak mierzyć okno pod rolety i przede wszystkim – jak zmierzyć rozmiar rolety?

Czy zamawiając rolety, trzeba każdorazowo mierzyć okno? Odpowiedź może wydawać się nieoczywista, ale tak – choć w teorii okna mają ten sam – lub podobny – standardowy rozmiar, o tym, czy roleta pasować będzie do naszego wnętrza decydować mogą… milimetry. Jak mierzyć same rolety oraz jak mierzyć okno pod rolety?

Wszystko, co musisz wiedzieć przed zamówienie roletyJak mierzyć okno pod rolety? Czy to w ogóle konieczne?

Nie ma znaczenia, jaką dekorację okienną zdecydujesz się zawiesić w swoim oknie – czy będą to klasyczne grube zasłony, zwiewne firany, czy może rolety – musisz zmierzyć długość i szerokość swojego okna. Po pierwsze – dzięki temu będziesz mieć pewność, że zakupiłeś produkt właściwej wielkości, po drugie – nie spotkasz się z niemiłą niespodzianką, jaką może być problematyczne użytkowanie wybranej osłony.

Właściwego doboru rolety najszybciej można dokonać mierząc okno pod rolety. Ale jak to zrobić dobrze, aby wymiary producenta zgadzały się dokładnie z tym, czego potrzebuje?

Zadanie nie jest proste, bowiem mierzenie okna zależne jest od rodzaju rolety, jaką zamierzamy zamontować. Odpowiada to także na pytanie – jak mierzyć rolety, bo w zależności od tego, jaką ma mieć formę, również i rozmiar będzie się znacząco różnić, mimo że dobierany będzie do tej samej wnęki okiennej.

Jak zmierzyć rozmiar rolety i jak mierzyć okno pod rolety – rolety bezinwazyjne

Rolety bezinwazyjne, materiałowe lub zwane potocznie rolety dzień noc, to jedne z najpopularniejszych rolet, które montuje się bezinwazyjnie.

Co to oznacza? To po prostu specjalne zaczepy na ramie skrzydła okna. W ten sposób roleta zasłania tylko i wyłącznie szyby. W przypadku tego typu rolet niezbędne jest ocenienie czy po zamontowaniu wystających elementów okno będzie mogło się swobodnie otwierać.

Jak mierzyć okno pod rolety bezinwazyjne? W tym wypadku wystarczy jedynie zmierzyć szerokość okna oraz wysokość okna lub skrzydła okiennego, jeśli jest ono kilkuskrzydłowe. Czy podane wymiary są wymiarami docelowymi rolety? I tak i nie – aby zakupić właściwy rozmiar rolety, do szerokości okna należy dodać 45 mm, dzięki czemu nie będzie prześwitów. Długość rolety natomiast nie ma znaczenie (byle nie była krótsza niż okno), bowiem nie trzeba jej do końca rozwijać.

Jak zmierzyć rozmiar rolety wolnowiszącej?

Rolety wolnowiszące zasłaniają całe okno wraz z wnęką, bowiem zasłaniają całe okno. Nazywa się je także roletami rzymskimi i pod taką nazwą często można spotkać je w sklepie. W tym wypadku zmierzenie okna jest jeszcze prostsze, bowiem wystarczy zmierzyć zarówno długość, jak i szerokość samej wnęki. Warto dodać po 50 mm do każdego z wymiarów, aby uniknąć ewentualnych prześwitów.

Jak mierzyć okno pod rolety w kasecie?

Rolety w kasecie są najtrudniejsze do zmierzenia i wymagają fachowego i dokładnego pomiaru, są one bowiem wyposażone nie tylko w kasetę, ale także w boczne prowadnice. Ich montaż w zależności od wyboru może być przeprowadzony bezinwazyjnie, jak i inwazyjnie – oba sposoby montażu nie mają jednak wpływu na właściwe zmierzenie okna.

Szerokość rolety mierzy się pomiędzy zewnętrznymi krawędziami listew przyszybowych – to właśnie tam będą montowane prowadnice. Wysokość to natomiast po prostu wysokość skrzydła okiennego.

Właściwe zmierzenie okna zależne jest od rodzaju rolety, jaką chcemy zamontować. Warto jednak zrobić to dokładnie, aby roleta spełniała swoje oczekiwania.