Rolety zewnętrzne na taras

Taras lub balkon pełnić może wiele funkcji. Najchętniej korzystamy z nich w sezonie wiosenno-letnim, kiedy ciepła atmosfera sprzyja spędzaniu wolnego czasu na świeżym powietrzu. By wypoczynek w przestrzeni tarasowej był niczym niezakłóconą przyjemnością, warto zadbać o pożądaną prywatność, a także odpowiednie zacienienie i ochronę przed ewentualnymi opadami czy wiatrem. A pomóc w tym mogą niezwykle praktyczne rolety zewnętrzne na taras. Czym dokładnie są tego rodzaju rozwiązania? Na co zwrócić uwagę podczas ich zakupu, aby cieszyć się funkcjonalnością przez lata? Odpowiadamy.
Rolety zewnętrzne na taras

Czym są rolety zewnętrzne na taras?

Rolety zewnętrzne na taras mogą być nie tylko osłonami okiennymi, ale też skuteczną zabudową przestrzeni tarasowej i balkonowej – zarówno w domu jednorodzinnym, jak i mieszkania w bloku. Dzięki ich zastosowaniu z powodzeniem stworzyć można dodatkowe pomieszczenie, a co za tym idzie – przedłużyć przestrzeń użytkową. Rolety zewnętrzne sprawdzają się szczególnie jako zabudowa na tych tarasach i balkonach, które umiejscowione zostały po stronie południowej lub zachodniej budynku. Tutaj podczas upalnych dni ostre promienie słońca i wysoka temperatura uniemożliwiają komfortowy wypoczynek.

Rolety zewnętrzne skutecznie radzą sobie z takimi problemami – pozwalają swobodnie regulować ilość światła słonecznego, chroniąc tym samym przestrzeń tarasu lub balkonu przed nadmiernym promieniowaniem słońca i nagrzewaniem. Oprócz zapewniania zacienienia, rolety zewnętrzne na taras stanowią także barierę ochronną przed opadami i wiatrem. Umożliwiają użytkowanie tarasu i balkonu bez względu na panujące warunki pogodowe. Tego rodzaju zabudowa osłania również przed wzrokiem sąsiadów czy przechodniów, zapewniając nie tylko pożądaną prywatność, ale i zabezpieczenie przed kradzieżą lub włamaniem.

Rolety zewnętrzne na taras – jakie są najlepsze?

Poszukujący rolet zewnętrznych na taras spotkać się mogą z różnego rodzaju rozwiązaniami. Które z nich będzie najlepsze? Na co zwrócić uwagę? Wysoką jakość rolet zewnętrznych warunkują przede wszystkim następujące ich cechy:

  • rozmiar – zbyt małe lub zbyt duże rolety nie będą zapewniać pożądanej osłony przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a także deszczem czy wiatrem, dlatego najlepiej zdecydować się na te projektowane na wymiar, które idealnie dopasowane będą do gabarytów i charakteru tarasu lub balkonu,
  • napęd– rolety zewnętrzne na taras wyposażone mogą być w różne mechanizmy sterowania – ręczne lub elektryczne; najbardziej wygodnym i praktycznym jest ten elektryczny, jednak zależne jest to od indywidualnych oczekiwań względem zabudowy,
  • materiał – tutaj należy zwrócić uwagę nie tylko na jego kolor pasujący do elementów fasady, ale też takie cechy jak gramatura czy transparentność; istotne jest, by rolety uszyte były z estetycznej, funkcjonalnej i wytrzymałej tkaniny – odpornej na niekorzystne warunki, promieniowanie UV i blaknięcie,
  • dodatkowe funkcje – może być to między innymi mechanizm regulujący kąt nachylenia rolety czy też możliwość wyposażenia rolety w oświetlenie.