Rolety zewnętrzne czy klimatyzacja?

Lato stawia wielu właścicieli domów i mieszkań przed podjęciem decyzji, dotyczącym wyboru urządzenia obniżającego temperaturę wewnątrz pomieszczeń. Poprawa komfortu podczas upału jest bardzo ważną kwestią dla wielu domowników. Klimatyzacja jest urządzeniem, które jest znane na całym świecie. Używając go możemy w szybki sposób obniżyć temperaturę w mieszkaniu. Nie mniej jednak czy wpływa ona dobrze na zdrowie domowników? Producenci rolet coraz częściej prezentują w ofercie niezawodne rolety zewnętrzne, które zapewnią pełny komfort podczas upalnych dni. W poniższym artykule przedstawimy różnice między roletami zewnętrznymi a klimatyzacją. 

Klimatyzacja czy rolety zewnętrzne?

A może zamontować jedno i drugie? W rejonach świata, w których wysoka temperatura utrzymuje się przez większość roku właściciele nieruchomości mieszkalnych i użytkowych często stosują jednocześnie klimatyzację i rolety zewnętrzne. Używanie samej klimatyzacji jest kosztowne, ponieważ pobiera ona znaczącą ilość energii. W momencie, gdy zamontowane zostają rolety, które dodatkowo zaciemnią mieszkanie, zmniejszy się nasłonecznienie i wtedy włączanie klimatyzacji na cały dzień nie jest potrzebne. 

Rolety zewnętrzne jako dodatkowa funkcja ochrony

Wybór rolet zewnętrznych jest na pewno wyborem bardziej ekologicznym. Mają one za zadanie odbijać promienie słoneczne, tym samym okna nie nagrzewają się, a ciepło nie dostaje się do wnętrza budynku. Trzeba podkreślić jak ważna funkcję ochrony pełnią rolety zewnętrzne. Dzięki swojej budowie i odpowiednim zabezpieczeniom, chronią przed dostaniem się do środka niepożądanych osób, zabezpieczają tym samym nasze mienie. 

Rolety zewnętrzne mają wiele pozytywnych opinii, a do ich głównych zalet zaliczamy:

  • zaciemnienie wnętrza budynku
  • bezpieczeństwo i prywatność
  • obniżenie temperatury
  • okna nie nagrzewają się
  • długi okres gwarancji

Klimatyzacja jako dodatek do rolet zewnętrznych czy odwrotnie?

Klimatyzacja daje możliwość swobodnego zarządzania temperaturą w pomieszczeniu – jej obniżania i podnoszenia. Korzystając z zalet klimatyzacji należy jednak uważać, gdyż zbyt duża różnica temperatur wewnątrz i na zewnątrz przyczynia się do występowania przeziębień i katarów. Dlatego, kiedy temperatura na zewnątrz nie jest aż tak wysoka, warto skorzystać z funkcji ochronnej oferowanej przez rolety zewnętrzne. Podobnie w nocy.