Rolety antywłamaniowe – czy warto je montować?

Rolety antywłamaniowe są szczególnym rodzajem rolet zewnętrznych. Dzięki swojej specjalistycznej konstrukcji mają zwiększoną wytrzymałość i pełnią funkcję ochronną przed niechcianymi gośćmi. Ale nie tylko! Pomimo swojej nazwy pomagają też w regulowaniu temperatury i stopnia zaciemnienia wnętrz. Nic dziwnego, że rolety antywłamaniowe cieszą się coraz większą popularnością. Dowiedz się, jakie korzyści oferują.

rolety zewnętrzne

Jak działają rolety antywłamaniowe?

Na konstrukcję rolet antywłamaniowych składa się system sterujący, prowadnice, szyny, profile oraz kasety. Zwykle rolety antywłamaniowe wykonane są z drewna, aluminium bądź PCV. Jeśli natomiast chodzi o ich montaż, to odbywa się on poprzez instalację na ścianie budynku lub na ramie okiennej (po zewnętrznej stronie okna).

Dobrze zapamiętać, że niektóre modele trzeba zainstalować już na etapie budowy domu. Wtedy warto o szybką decyzję.

W kwestii sterowania, możemy wybrać sterowanie za pomocą korby bądź systemu elektrycznego. Warto wiedzieć, że dzięki mechanizmowi elektrycznemu możemy zaprogramować rolety w ten sposób, aby podnosiły się i opuszczały o konkretnej godzinie.

Bezpieczeństwo rolet antywłamaniowych

Ochrona jest jedną z największych zalet rolet antywłamaniowych. Tego typu mechanizmy wyposażone są m.in. w aluminiowy pancerz, wzmocnienie prowadnicy oraz blokady, które znajdują się w ich dolnej części. Co więcej, właściwości antywłamaniowe określone są szczegółowymi normami, a same rolety muszą przejść szereg testów, które mają za zadanie sprawdzić ich wytrzymałość i które przypisuje je do danej klasy.

Warto jednak nadmienić, że niestety żadne zabezpieczenie nie jest w stanie zapewnić nam stuprocentowej ochrony przed włamaniem. Jeśli jednak chcemy poprawić swój komfort życia, warto zainwestować w rolety antywłamaniowe.

Rolety antywłamaniowe – korzyści

Zewnętrzne rolety antywłamaniowe nie tylko zabezpieczają przed włamaniem, lecz także pełnią szereg innych funkcji. Z powodzeniem zabezpieczają wnętrze przed silnym promieniowaniem słonecznym. Opuszczone mogą zapewnić skuteczną izolację akustyczną i tłumić hałasy docierające z zewnątrz. Rolety z pianką izolacyjną mogą zagwarantować bardzo dobrą izolację termiczną. I, co równie ważne, rolety zapewniają ochronę prywatności.

Ile kosztują rolety antywłamaniowe?

Koszt rolet antywłamaniowych może być jedną z tych kwestii, które zniechęcają do ich kupna. Całkowita cena zależy od ich klasy, wymiarów, systemu sterowania i montażu. Rolety sterowane elektrycznie są droższe.

Kiedy warto zainstalować rolety antywłamaniowe?

W przypadku domów jednorodzinnych warto zastanowić się nad takim systemem, jeśli budynek znajduje się na uboczu, z dala od sąsiadów. Takie miejsca bardzo często są celem włamywaczy, szczególnie w momencie urlopów bądź innych wyjazdów.

Decyzja o montażu rolet antywłamaniowych może być trudna, dlatego należy dobrze ją przemyśleć. Przeanalizować warunki, w jakich ulokowany jest budynek, oszacować budżet i skonsultować się ze specjalistami. Warto pamiętać, że jest to inwestycja na lata. Jeśli jednak zależy nam na bezpieczeństwie, na pewno będziemy z niej zadowoleni.