Refleksole – czym są i czym różnią się od tradycyjnych rolet?

Przy szukaniu nowoczesnych i funkcjonalnych osłon okiennych mogłeś spotkać się z pojęciem refleksoli. Są to rolety do montowania na zewnątrz, które pomagają w regulowaniu temperatury zwłaszcza w pomieszczeniach mających tendencję do przegrzewania się. Zobacz, czym różnią się od rolet tradycyjnych i dlaczego zasługują na uwagę.

Refleksole – czym są i czym różnią się od tradycyjnych rolet?

Miejsce montażu – refleksole a rolety tradycyjne

Refleksole to osłony okienne zewnętrzne, mocowane do elewacji budynku. Podczas gdy tradycyjne rolety wieszamy w środku, te uniemożliwiają promieniom słonecznym docieranie do szyb w ogóle. Oznacza to znacznie mniejszy stopień nagrzewania pomieszczeń, gdy słońce jest blokowane nie w środku, lecz jeszcze zanim zdąży przedostać się przez szklaną taflę.

Dla uzyskania maksymalnej stabilności osłony oraz w celu uniknięcia szczelin, przez które światło dzienne mogłoby się przedostawać, w montażu refleksoli stosuje się system kasetowy. To sprawia, że materiał pozostaje odpowiednio napięty, nie marszczy się i nie przesuwa. Całość prezentuje się estetycznie, więc możesz być spokojny o niezakłócony wygląd swojej nieruchomości.

Materiał wykonania – rolety a refleksole

Zarówno do produkcji rolet, jak i refleksoli wykorzystuje się tkaniny. Jednak w związku z użytkowaniem na zewnątrz tych drugich konieczne jest wybranie takiego materiału, który zapewni nie tylko wysoki stopień zacienienia, ale też będzie odporny na deszcz, wiatr czy promieniowanie UV.

Liczy się zatem gramatura samego materiału, jak i stopień transparentności. Dla miejsc, które są wyjątkowo narażone na nagrzewanie i wyeksponowane na ciekawskie spojrzenia z zewnątrz, producenci mają propozycję refleksoli nawet z 98% zacienieniem.

Stopień ochrony przed słońcem

Wspomniany już wysoki stopień ochrony przed słońcem sprawia, że refleksole są bardziej skuteczne w blokowaniu promieniowania UV od tekstylnych rolet wewnętrznych. Niektórzy producenci deklarują skuteczność zacienienia na poziomie 75%, przy czym jasność w środku zostaje utrzymana na wysokim poziomie i nie wpływa na obniżenie komfortu życia. To niezwykle ciekawe zjawisko, którego nie możesz oczekiwać po żaluzjach elewacyjnych czy innych zapewniających maksymalne zaciemnienie.

Obsługa rolet i refleksoli

Do obsługi rolet zazwyczaj stosujemy klasyczne sznureczki czy łańcuszki. Refleksole też można zwijać i rozwijać w ten sposób, ale popularne są systemy automatyczne – nierzadko zintegrowane z czujnikami pogody.

Rolety czy refleksole – co wybrać?

Właściwie wcale nie musisz wybierać między roletami a refleksolami. W praktyce te dwa systemy nie wykluczają się i mogą być stosowane równolegle. Popularne jest też łączenie ich z innymi dekoracjami okiennymi, np. zasłonami i firankami czy roletami rzymskimi.

Jeżeli zależy Ci na bardzo wysokim stopniu ochrony przed słońcem, postaw na refleksole. Musisz jednak liczyć się z wyższym kosztem inwestycji oraz pewną ingerencją w wygląd nieruchomości. Jednak z uwagi na estetyczny design, refleksole na pewno nie oszpecą jej, lecz uwydatnią jej nowoczesnych charakter.