Plisy czy rolety — co wybrać?

Urządzanie domu/mieszkania to pasmo nieustannych wyborów i decyzji między jednym elementem dekoracyjnym, a drugim. Kierujemy się przede wszystkim wygodą i praktycznością lub ceną produktu. Podobnego dylematu możemy doświadczyć podczas wyboru zaciemnienia okiennego. W grę najczęściej wchodzą rolety lub plisy, a podjęcie decyzji, bez zapoznania się cechami każdego z produktów, może być trudnym zadaniem.

W artykule postaramy się podsumować najistotniejsze różnice zachodzące między roletami i plisami, by ten wybór ułatwić.

plisy

Plisy i rolety — zasadnicze różnice

O ile cechą charakterystyczną dla rolety jest jej nawijanie się na rurę nawojową, o tyle w przypadku plisy wmontowany mechanizm zapewnia, że składa się ona w harmonijkę. Zarówno w jednym jak i w drugim przypadku, wpływa to na sposób rozwijania się zasłony zaciemniającej.

Rozwijanie rolety odbywa się na zasadzie ruchu posuwistego o kierunku góra-dół, a jej montaż u góry okna sprawia, że zaciemnienie może dotyczyć całej szyby lub jej fragmentu. Jednocześnie kontrola nad sterowaniem ilością wpadających promieni słonecznych jest ograniczona do operowania materiałem od miejsca jego montażu ku dołowi.

W przypadku plis rzecz wygląda nieco inaczej — te można składać i rozkładać w dowolnej części okna, zarówno w jego górnej, środkowej, jak i dolnej części. To świetnie sprawdzi się w pomieszczeniach, gdzie promienie słoneczne nie docierają regularnie np. przez znajdujące się na zewnątrz „przeszkody” (budynki, drzewa).

Plisy czy rolety? Która opcja jest lepsza?

Jest to pytanie z kategorii tych „trudnych do rozstrzygnięcia”. Każdy z produktów posiada zarówno wady jak i zalety, i ostateczny wybór będzie uzależniony przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Ponadto dużo zależy również od poziomu nasłonecznienia pomieszczenia jak i sposobu jego użytkowania. Przy problemach z podjęciem ostatecznej decyzji warto rozważyć takie aspekty jak:

  • stopień zaciemnienia pomieszczenia — im więcej naturalnego światła potrzebujesz, tym rolety sprawdzą się lepiej,
  • ilość wpadających do pomieszczenia promieni słonecznych — w mocno nasłonecznionych pomieszczeniach sprawdzą się plisy. Dzięki nim zasłonimy okno jedynie w takim fragmencie, w jakim naprawdę tego potrzebujemy,
  • przeznaczenie zasłony zaciemniającej — jeżeli ma być ona wykorzystana również jako dekoracja okna bardziej sprawdzą się plisy,
  • część dnia, w której wykorzystywane będzie zaciemnienie — jeżeli zasłona ma być stosowana jedynie wieczorem, by zasłonić wnętrze przed ciekawskim spojrzeniami lepiej postawić na rolety.

Jak wynika z powyższych, na wyższość rolet na plisami i vice versa jest w zasadzie nie do rozstrzygnięcia. Składające się na wybór okoliczności są kwestią mocno indywidualną, a każdy z produktów ma nieco inną specyfikę, dzięki czemu odpowiadają na różne potrzeby.