Na co zwrócić uwagę przy zakupie rolet zewnętrznych?

Rolety zewnętrzne to doskonałe rozwiązanie dla osób poszukujących efektywnych sposobów zabezpieczenia swojego domu przed słońcem i niepożądanymi gośćmi. Niezależnie od tego, czy poszukujesz rolet zewnętrznych, które skutecznie zaciemnią Twoje pomieszczenie, czy też potrzebujesz zabezpieczenia przed włamaniami, ważne jest, aby wiedzieć na co zwrócić uwagę przy ich zakupie.

rolety zewnętrzne w domu

Materiał wykonania – z czego są rolety zewnętrzne?

Jednym z najważniejszych czynników wartym rozważenia przy wyborze rolet zewnętrznych jest materiał, z jakiego są wykonane. Pełnią one często funkcję ochronną i antywłamaniową, stąd konieczność wybrania najlepszych materiałów. Zazwyczaj jest to aluminium, rzadziej tworzywo sztuczne. Każda z opcji ma swoje zalety – PCV jest tańsze i lżejsze, choć może tracić swoje właściwości pod wpływem promieniowania UV oraz temperatur. Aluminium jest natomiast droższe, ale cena idzie w parze z jakością. Rolety aluminiowe nie rdzewieją, chronią przed chłodem, a nawet tłumią hałasy.

Odpowiedni materiał będzie zależał od Twoich indywidualnych potrzeb i preferencji, jak również budżetu, którym dysponujesz.

Wielkość okien i drzwi

Jakie znaczenie przy wyborze rolet zewnętrznych ma wielkość okien i drzwi? Rolety zewnętrzne występują w różnych rozmiarach, co pozwala zaprojektować i wykonać je zgodnie z indywidualnymi potrzebami inwestora. Jednak im bardziej skomplikowany system przeszkleń, tym czas wykonania i cena rolet ulegają zwiększeniu.

Rodzaj konstrukcji – rolety zewnętrzne podtynkowe i natynkowe

Rolety zewnętrzne najlepiej planować na etapie projektowania budynku, jeszcze przed wyborem i montażem okien. Dlaczego? Bo wtedy można wybrać spośród dwóch wariantów rolet – podtynkowych (skrzynka zabudowana, wkomponowana w elewację) lub natynkowych (skrzynka na elewacji). Te pierwsze są bardziej dyskretne, ale jeśli planujesz montaż w starszym domu, to nie będziesz mógł z nich skorzystać (chyba, że zdecydujesz się od razu wymienić też okna).

System napędowy – komfortowa obsługa

Umieszczone na ścianie zewnętrzne rolety antywłamaniowe, zaciemniające powinny być napędzane elektrycznie, bo jest to zdecydowanie najwygodniejsza opcja. Często też tego typu rolety elektryczne stanowią element domu inteligentnego, a zdalne sterowanie nimi można dopasować do panujących warunków pogodowych, pory roku lub godziny, ale też indywidualnych preferencji domowników. Jeśli jednak szukasz oszczędności, możesz zdecydować się na obsługę manualną.

Podstawą przy wyborze rolet zewnętrznych jest idealne dopasowanie ich do budynku, Skupiamy się głównie na kwestiach konstrukcyjnych, ale przecież design też jest ważny. Dzięki dużej różnorodności odcieni z palety RAL można dobrać elementy ładnie współgrające z kolorystyką okien, drzwi, balustrad, dachu czy elewacji.