Markizy tarasowe i balkonowe - co wziąć pod uwagę przy wyborze?

Chcesz, żeby wypoczynek na Twoim tarasie lub balkonie był przyjemny i komfortowy? Trudno to sobie wyobrazić bez dobrych osłon, czyli markiz. To materiałowe daszki o niezwykłych walorach estetycznych, chroniące przed promieniowaniem słonecznym oraz mżawką. Nie tylko dają upragniony cień, ale też pozytywnie wpływają na wygląd budynku. Dowiedz się, na co zwrócić uwagę przy zamawianiu markiz.

Markizy tarasowe i balkonowe

Markizy tarasowe – rozmiar ma znaczenie

Markizy, z uwagi na swoją konstrukcję, służą do ochrony przed słońcem raczej na mniejszych powierzchniach. Nie zasłonią ogromnego tarasu, a tylko jego wycinek, przynosząc użytkownikom wytchnienie od dokuczliwych upałów. W cieniu rzucanym przez markizę swobodnie zmieścisz stół z krzesłami czy zestaw mebli wypoczynkowych. To także miejsce odpowiednie do ulokowania baseniku dla dzieci, piaskownicy czy jacuzzi.

Jeżeli decydujesz się na większą markizę, wiedz, że automatycznie będzie ona cięższa. Wcale nie musi to wpływać na jej stabilność – rozwiązaniem jest solidny i sztywny system kasetowy, który podtrzyma konstrukcję we właściwym miejscu, uniemożliwiając jej składanie się czy wyrwanie w czasie wiatru. Ostateczny rozmiar zależy zatem od Twoich potrzeb, metrażu i układu tarasu i wreszcie tego, jaką powierzchnię chcesz zadaszyć. Zazwyczaj nie ma problemu, aby szerokość markizy wyniosła nawet 12 metrów!

Z jakiego materiału są markizy?

To istotne pytanie, które pomoże ustalić, czy dana markiza sprawdzi się w czasie upałów, wytrzyma na wietrze, nie będzie przemakała w czasie deszczu, a w razie zabrudzeń da się łatwo wyczyścić. Oto najważniejsze cechy tkanin wybieranych do produkcji markiz:

  • impregnacja – materiał dzięki niej zyskuje na trwałości i wytrzymałości. nie ulega zniszczeniom, a co najważniejsze nie płowieje na słońcu i nie chłonie w nadmiarze wody,
  • dodatkowe warstwy ochronne – zapewniają ochronę przed następstwami zabrudzeń i zawilgoceń (pleśnią, kurzem),
  • łatwość w czyszczeniu – plamoodporne markizy nie chłoną zanieczyszczeń, nie nasiąkają, nie gromadzą kurzu, który pod wpływem wody zostawiałby trwałe ślady. są odporne na zabrudzenia takie jak ptasie odchody czy soki z drzew.

Wspominając o materiale, z którego powstają rolety, nie sposób pominąć jego walorów estetycznych. Tkanina powinna prezentować się nienagannie, lecz nade wszystko pasować do charakteru budynku. Ciekawie wyglądają daszki w paski przywodzące na myśl włoskie czy  kamienice czy francuskie kawiarenki lub gładkie tkaniny, pasujące do elewacji, stolarki i ogrodzenia.

Obsługa markiz tarasowych

Markizy tarasowe sporo ważą i są mocowane na pewnej wysokości. Dlaczego o tym wspominamy? Uważamy, że dla Twojego komfortu, ale też bezpieczeństwa, ważny jest sposób obsługi markiz. Może on być ręczny (na korbkę) lub automatyczny. Za sprawą zintegrowanego panelu sterowania z łatwością ustalisz położenie daszku i bez wysiłku zapewnisz sobie przyjemny cień. Niekiedy markizy są zaprogramowane i działają automatycznie w zależności od warunków atmosferycznych.