Jaki kolor rolet chroni przed słońcem?

Rolety w oknach zapewniają domownikom prywatność, jednak ich głównym zadaniem jest ochrona przed nadmiernym nagrzewaniem się pomieszczenia. Rolety dostępne są w różnych kolorach i każda z nich w jakiś sposób będzie zapewniała ochronę przed wpadaniem promieni słonecznych. Mimo wszystko warto pomyśleć nad tym, jaki kolor rolety sprawdzi się pod tym względem najlepiej.

Kolor rolety a przepuszczalność światła

Jaki kolor rolety najlepiej ochroni przed wpadającymi promieniami słonecznymi?

Zazwyczaj jest tak, że im ciemniejsza barwa zasłony, tym lepiej chroni przed słońcem. Według ogólnej wiedzy ciemne kolory, takie jak brązowy, czarny czy granatowy przepuszczają o ok. ⅓ mniej światła, niż barwy jaśniejsze, np. beż, żółty czy pomarańcz.

Oczywiście poziom zaciemnienia w pomieszczeniu zależy nie tylko od samego koloru rolety, ale również do gramatury materiału, z jakiego jest wykonana. Wyższa gramatura oznacza grubszy materiał, który z kolei będzie zapewniał lepszą ochronę przed słońcem. Jeżeli więc mamy okna od strony południowej i chcemy maksymalnie zaciemnić wnętrze, najlepiej wybrać ciemne rolety o wysokiej gramaturze.

Poza gramaturą wpływ na stopień zaciemniania rolet ma również technologia produkcji. Rolety uszyte z materiałów dwuwarstwowych wyróżniają się wyższą odpornością na nagrzewanie, niż te, stworzone z jednowarstwowej tkaniny. Dobrze zaciemniają także rolety z podgumowaną powierzchnią, która blokuje przenikanie ciepła od szyby w głąb pomieszczenia.

Rolety zaciemniające – najlepsza ochrona przed słońcem

Najlepszą wydajność w zakresie ochrony pomieszczenia przed nagrzaniem wykazują rolety zaciemniające. W takim przypadku gwarantują one wysoki poziom zaciemnienia bez względu na kolor, a sam efekt ochrony wynika z konstrukcji rolety.

Wybierając rolety zaciemniające, można liczyć na wysoki poziom ochrony przed słońcem, jednak trzeba liczyć się także z tym, że taka roleta bardzo zaciemni pomieszczenie. Najlepiej więc stosować je głównie w miejscach, które są najbardziej narażone na przegrzanie, np. w pokojach, w których okna wychodzą na stronę południową.

Jaką roletę wybrać, aby dobrze chroniła przed słońcem?

Jest jeszcze jedno popularne rozwiązanie, które ochroni przed słońcem nawet lepiej od rolet zaciemniających. Mowa o roletach zewnętrznych, które cieszą się coraz większym powodzeniem. Ten rodzaj rolet w najwyższym stopniu ochroni szybę przed nagrzewaniem, a tym samym znacznie ograniczy przenikanie ciepła do wnętrza. Rolety zewnętrzne można wybrać w różnej kolorystyce, a wykonane z solidnych materiałów i odpowiednio zamontowane, znacznie ograniczą ilość wpadającego do wnętrza światła.