Jak zamontować moskitiery na okno?

Wiosna i lato zachwycają piękną pogodą, jednak wpadające przez okna do domu komary i inne insekty mogą skutecznie zaburzyć radość z ciepłej aury. Chcąc ochronić się przed owadami, wiele osób stawia na moskitiery na okna, które mają zapobiegać wlatywaniu robaków do wnętrza. Zobaczmy, jak zamontować moskitiery na okno.

Jak zamontować moskitierę?

Jak zamontować moskitiere

Prawidłowy montaż moskitiery na okno w dużym stopniu zależy od jej rodzaju. W sprzedaży znajdziemy różne rodzaje moskitier, z których najpopularniejsze to standardowe moskitiery siatkowe oraz moskitiery rolowane, które można według potrzeb rozwijać lub zwijać.

Montaż moskitiery tradycyjnej

Zwykłe moskitiery okienne są bardzo proste w montażu i zakłada się je na okno przy pomocy specjalnych taśm lub rygli. Prosta konstrukcja pozwala na ich swobodne zamontowanie i zdemontowanie. Przed rozpoczęciem zakładania moskitiery bardzo ważne jest dokładne zmierzenie okna. Po naklejeniu taśmy lub ramki wystarczy tylko dobrze rozciągnąć na nich siatkę. Należy pamiętać, że aby moskitiera spełniała swoją funkcję, siatka musi być dobrze naciągnięta, tak, aby cała konstrukcja była sztywna i stabilna. Jeżeli siatka będzie zbyt luźna, może to powodować szybsze niszczenie moskitiery i przetarcia, przez które owady dostaną się do środka.

Montaż moskitiery rolowanej

Moskitiery rolowane to nowoczesne produkty, które zdobywają coraz większą rzeszę zwolenników, przede wszystkim ze względu na możliwość zwinięcia siatki, gdy nie jest potrzebna. W skład zestawu z moskitierą rolowaną wchodzą:

  • kaseta z mechanizmem zwijającym;
  • prowadnice dystansowe;
  • wkładki montażowe;
  • prowadnica blokująca.

Proces montażu przebiega tak:

  • w prowadnicę blokującą należy włożyć wkładki montażowe;
  • prowadnice dystansowe składa się z kasetą i prowadnicą blokującą;
  • złożoną moskitierę należy przymierzyć do wnęki okiennej i zaznaczyć miejsce wiercenia;
  • w zaznaczonych miejscach wywiercić otwory i włożyć w nie kołki;
  • kolejny krok to przykręcenie moskitiery do wnęki okna.

Po zamontowaniu całego mechanizmu należy zwinąć i rozwinąć moskitierę, aby mieć pewność, że wszystko działa, jak należy.

Proces montażu moskitiery rolowanej jest nieco bardziej skomplikowany i wymaga pewnych umiejętności. Decydując się na samodzielne zamontowanie siatki, warto dokładnie kierować się instrukcją podaną przez producenta.

Odpowiednie zamontowanie moskitiery na okno ma bardzo duże znaczenie dla tego, aby spełniała ona swoje funkcje. Przed zamówieniem siatki warto dokładnie zmierzyć okno i przygotować wszystkie niezbędne narzędzia, które będą potrzebne podczas montażu.