Jak zamontować moskitiery na drzwi?

Wraz z przyjściem cieplejszych dni tarasy i balkony stają się przedłużeniem przestrzeni dziennych i pozostałych części mieszkalnych. Wielokrotnie w ciągu dnia przechodzi się przez drzwi lub pozostawia je szeroko otwarte aż do późnych godzin wieczornych. Warto odpowiednio je zabezpieczyć przed latającymi, nieproszonymi gośćmi. Tutaj z pomocą przychodzą nowoczesne moskitiery. Dowiedz się, jak zamontować moskitiery na drzwi, a tym samym uniemożliwić dostęp owadów do wnętrza domu lub mieszkania.Jak zamontować moskitiery na drzwi?

Po co moskitiera w domu?

Istnieje wiele sposobów na radzenie sobie z natrętnymi i często niebezpiecznymi owadami takimi jak muchy, komary, osy, pszczoły czy szerszenie. Wśród nich wymienić można sadzenie roślin posiadających odstraszający zapach czy też stosowanie środków chemicznych. Zdecydowanie najlepszym rozwiązaniem jest jednak inwestycja w moskitierę drzwiową

Moskitiery na drzwi tarasowe czy balkonowe stanowią skuteczną barierę ochronną przed insektami bez konieczności używania szkodliwych preparatów. Pozwalają ponadto na wpuszczenie do wnętrza ciepła i świeżego powietrza nie zakłócając przy tym widoczności z wewnątrz. Ich montaż nie wpływa na drożność ciągu komunikacyjnego, za to eliminuje ryzyko wlatywania owadów do pomieszczeń, a co za tym idzie – umożliwia komfortowe w nich przebywanie nie tylko za dnia, ale również w nocy. 

Jak zamontować moskitiery na drzwi samodzielnie? 

Moskitiery drzwiowe zamontować można na kilka sposobów. Podzielić je można na te inwazyjne, które wymagają wykonania nawierceń oraz bezinwazyjne – przy wykorzystaniu dedykowanych zaczepów i uchwytów. Proces montażu zwykle nie jest skomplikowany, ponadto nie wymaga posiadania specjalistycznej wiedzy i użycia specjalnych narzędzi. Zatem, jak zamontować moskitiery na drzwi?

Wyróżnia się kilka rodzajów moskitier drzwiowych, które różnią się między sobą nie tylko konstrukcją, ale też sposobem i miejscem montażu. Najchętniej wybieranymi moskitierami są moskitiery uchylne – otwierane jak drzwi i samoczynnie zamykane na magnesy. Zawiasy i blaszki zamków magnetycznych przytwierdza się tu bezpośrednio do futryny drzwi lub w przypadku ograniczonego miejsca – na dodatkowej ramie. Sam montaż drzwi moskitierowych składa się z następujących czynności:

  1. Wypoziomowanie moskitiery, nawiercenie i przykręcenie zawiasów.
  2. Umocowanie skrzydła drzwi moskitiery na zawiasach.
  3. Przykręcenie blaszek zamków magnetycznych.
  4. Przykręcenie uchwytów.
  5. Kontrola szczelności i poprawności otwierania moskitiery.

Dużym zainteresowaniem cieszą się także moskitiery rolowane, których kompaktowa konstrukcja pozwala zaoszczędzić sporo miejsca. W przeciwieństwie do moskitier uchylnych, w rolowanych siatka porusza się na górnej oraz dolnej szynie, chowając się w kasecie. Ich montaż przeprowadzić można w trzech miejscach: na ścianie, we wnęce wokół drzwiowej lub na ościeżnicy, za pomocą uchwytów mocujących. W wielu przypadkach prowadnice posiadają już nawiercone otwory na śruby, co znacznie ułatwia proces instalacji.