Jak zabezpieczyć rolety podczas remontu w domu?

Remont w domu czasem jest konieczny, jednak przygotowując się do prac, trzeba pamiętać o tym, aby dokładnie zabezpieczyć elementy wyposażenia wnętrza przed zniszczeniem. Rolety okienne są bardzo wrażliwe na pył i podczas remontu łatwo ulegają zabrudzeniu lub zniszczeniu, dlatego warto pamiętać o tym, aby je odpowiednio chronić. Jak to zrobić? Zobaczmy.

Dlaczego zabezpieczenie rolet podczas remontu jest ważne?

Jak zabezpieczyć rolety podczas remontu

Rolety wewnętrzne to elementy osłony okiennej, które pełnią przydatne funkcje. To dzięki nim można skutecznie zaciemnić wnętrze i regulować dostęp światła słonecznego do środka. Rolety wykonywane są najczęściej z materiału, który podczas remontu może zostać zachlapany farbą lub zabrudzony pyłem i innymi zanieczyszczeniami. Jeżeli nie zadbamy o to, aby rolety odpowiednio zabezpieczyć, po remoncie może być trudno je wyczyścić, a brudne rolety to przecież defekt estetyczny dla wnętrza. Co więc możemy zrobić, aby ochronić osłony okienne przed uszkodzeniem podczas wykonywania prac renowacyjnych? Poniżej przedstawiamy kilka możliwości.

Zdemontowanie rolet

Jeżeli jest to możliwe, przed rozpoczęciem prac remontowych najlepiej zdjąć rolety z okna i schować je w bezpiecznym miejscu. Nie zawsze będzie taka możliwość, jednak są rolety okienne, które można zwinąć i ściągnąć z kasety. W takim przypadku demontaż zasłon okiennych to najlepsza opcja, aby ochronić je przed zabrudzeniami w trakcie remontu.

Odpowiednie zabezpieczenie okien i rolet

Podczas remontu często zdarza się, że okna i rolety zostaną zachlapane farbą. Warto więc przede wszystkim dokładnie zabezpieczyć okna, np. przy pomocy folii bąbelkowej czy taśmy malarskiej. Dobrze, aby rolety podczas prac remontowych były zwinięte, w takim przypadku zmniejszy się ryzyko zabrudzenia materiału, z którego plamy najtrudniej usunąć. Przy zwiniętej rolecie kasetę oraz prowadnice można otoczyć taśmą ochronną, która zabezpieczy elementy przed uszkodzeniem i poplamieniem.

Regularne sprzątanie podczas remontu

Jeżeli zauważysz, że doszło do zabrudzenia części rolety, zacznij działać jak najszybciej. Świeże plamy łatwiej jest usunąć, niż zabrudzenia zaschnięte. Każdego dnia po zakończeniu prac remontowych warto też dokładnie sprawdzać stan rolet i w razie potrzeby wyczyścić je lub poprawić zabezpieczenia.

Istnieje kilka metod zabezpieczenia rolet podczas remontu. Warto o tym pamiętać, ponieważ w trakcie prac remontowych bardzo łatwo o zakurzenie i zaplamienie materiału rolety, a takie plamy często trudno jest usunąć. Jeżeli jednak już dojdzie do zaplamienia, najlepiej starać się usunąć plamy jak najszybciej. W przypadku zaschniętych zabrudzeń procedura może być nieco bardziej skomplikowane. Chcąc usunąć takie plamy, należy stosować się do instrukcji mycia rolet wewnętrznych i stosować środki, które pomogą wyczyścić materiał bez uszkadzania jego struktury.

Stosując się do powyższych wskazówek, możesz uniknąć zabrudzenia i uszkodzenia rolet podczas remontu. Nie zapominaj o podjęciu odpowiednich środków, aby nie musieć po zakończeniu prac wymieniać też rolet na nowe.