Jak skrócić żaluzje? 

Żaluzje to popularny system osłony okien. Za ich wyborem przemawia aspekt funkcjonalny i dekoracyjny. Ruchome lamele oferują swobodę zarządzania ilością światła słonecznego docierającego do wnętrza, jednocześnie pozwalając na wyglądanie na zewnątrz. W nowoczesnych wnętrzach szczególnie dobrze prezentują się żaluzje drewniane, przy czym także żaluzje aluminiowe cieszą się dużym zainteresowaniem inwestorów. 

Żaluzje możemy nabyć w wariancie standardowym lub na wymiar. Zamawiając żaluzje na wymiar mamy pewność otrzymania systemu o optymalnej długości dostosowanej do wysokości osłanianego okna. W przypadku systemów standardowych żaluzja może się okazać za długa lub za szeroka. Co wtedy? Najrozsądniejszym rozwiązaniem jest jej skrócenie na pożądany wymiar Jak skrócić żaluzję wewnętrzną? Czy można to zrobić samodzielnie?

Czy można skrócić żaluzje? Jak to zrobić samodzielnie? 

jak skrócić żaluzje
Samodzielne skracanie żaluzji nie jest szczególnie trudne. Najlepiej w tym celu sprawdzają się żaluzje drewniane, co nie oznacza, że nie można skracać żaluzji wykonanych z aluminium. Jeśli żaluzja jest zwyczajnie za długa, wystarczy zdjąć ostatnie lamele, a następnie odtworzyć oryginalne zakończenie żaluzji. W tym celu drążek obciążający żaluzję należy wsunąć na ostatnie wolne miejsce na sznurku. Wystające sznurki można odciąć. Słupy należy zawiązać, po czym przyjdzie czas na ponowne założenie wszystkich elementów żaluzji. Dzięki temu nikt nie zorientuje się, że osłona okienna została poddana domowej przeróbce. Nieco większym wyzwaniem jest skrócenie lameli na szerokości. W tym przypadku będziesz musiał dokładnie wymierzyć szerokość okna i przyciąć każdy z lameli z osobna. 

Jak skrócić żaluzje na szerokość?

Skracając żaluzje na szerokość należy pamiętać o tym, żeby nie przycinać lameli na szerokość mniejszą niż wskazana przez producenta jako szerokość minimalna dla danego systemu. Producenci nie polecają zwężania żaluzji drewnianych. Te rekomenduje się zamawiać na wymiar. A jak skrócić żaluzje aluminiowe?

Planując samodzielne skrócenie żaluzji warto zaopatrzyć się w niezbędne narzędzia i akcesoria. Do wykonania tego zdania z pewnością przyda się poziomica, miarka, flamaster oraz narzędzia do cięcia i obróbki krawędzi. Odpowiednie obrobienie krawędzi jest bardzo ważne ze względów bezpieczeństwa, jak i estetycznych. 

Żaluzję należy ułożyć płasko na podłożu, a następnie zaznaczyć na lamelach miejsce cięcia. Lamele należy przycinać równomiernie z obu stron, a więc planując przycięcie osłony okiennej o 2 centymetry, należy odjąć po 1 centymetrze z każdego jej końca. Lamele tniemy jedna po drugiej. W ten sposób mamy pewność, że cięcie jest czyste i proste. 

Skracanie żaluzji: Kilka porad na koniec 

Skracanie żaluzji wzdłuż i wszerz nie jest niczym trudnym. Ważne jest, aby zadanie wykonać z należytą starannością, co zagwarantuje uzyskanie pożądanego efektu estetycznego, a także funkcjonalnego. Należy przy tym przestrzegać zleceń producenta skracanego systemu osłon okiennych. Jeśli masz obawy, że wykonasz to zadanie nieprawidłowo skrócenie żaluzji możesz zlecić wykwalifikowanemu serwisantowi.