Jak naprawić roletę gdy nieodpowiednio się zwija?

Roleta okienna to swego rodzaju zasłona, umieszczona na drążku zawieszanym w górnej części okna. Mimo iż technika jej działania jest prosta i opiera się na zwijaniu i rozwijaniu materiału, czasem mogą pojawić się problemy w jej użytkowaniu. Dość powszechną usterką jest niewłaściwe nawijanie się rolety na drążek, co negatywnie wpływa na jej funkcjonalność. W artykule podpowiemy, jak sobie z tym poradzić.

rolety w biurze

Rolety okienne mechanizm działania

Dostępne na rynku zestawy do montażu rolety w większości składają się z takich samych elementów, do których należą roleta wraz z mechanizmem, haczyki montażowe, napinacz łańcuszka, napięcie boczne tkaniny oraz łańcuszek sterujący rozwijaniem. Każda  z tych części składowych w każdej chwili może ulec uszkodzeniu, co wpłynąć może na cały mechanizm.

Niezależnie od materiału, z którego rolety zostały wykonane ich mechanizm działania jest taki sam. Tkanina owinięta jest wokół drążka, tworząc charakterystyczny rulon. Montowany jest on na ramie okiennej poprzez zawieszenie go za pomocą uchwytów na uprzednio przyklejonej listewce. W jednym z uchwytów nawinięty jest łańcuszek, który po pociągnięciu wprawia w ruch znajdujący się w nim mechanizm. Ten, obracając się dookoła własnej osi porusza drążkiem, pozwalając tym samym na przesuwanie rolety w kierunku góra – dół.

Rolety okienne – dlaczego materiał nieprawidłowo się zwija?

Jak większość przedmiotów codziennego użytku, również rolety raz na jakiś czas ulegają różnego rodzaju usterkom. W przypadku mniej skomplikowanych awarii można je próbować naprawić samemu lub zlecić to zadanie wykwalifikowanemu serwisowi.

Jednym z najczęściej występujących problemów jest nieprawidłowe zwijanie się materiału, co nie tylko wpływa na zaburzenia pracy rolety, ale finalnie może doprowadzić do jej całkowitego zniszczenia.

Przyczyn problemów ze zwijaniem się materiału może być kilka, a do najczęściej występujących z nich należą:

  • nieprawidłowy montaż całości lub poszczególnych elementów,
  • wada fabryczna,
  • rozmiar rolety nie pasujący do wymiarów okna,
  • niewłaściwe osadzenie koralikowego sznurka w drążku zwijającym.

Pierwszym krokiem, który należy podjąć w przypadku, gdy zauważymy problem, jest ustalenie źródła usterki. Wówczas można ocenić, czy jest to nieprawidłowość, którą jesteśmy w stanie rozwiązać sami, czy też nie obędzie się bez pomocy specjalisty. Czasami warto skłonić się od razu ku drugiej opcji, gdyż brak wiedzy może doprowadzić do pogłębienia się wady użytkowej lub mechanicznej, bądź do jej regularnego powracania.

Jednym z najprostszych rozwiązań, mających na celu zniwelowanie ryzyka występowania problemu, jest prawidłowy montaż. Zbyt często wydaje nam się, że poradzimy sobie bez instrukcji, bo cóż skomplikowanego może być w zainstalowaniu zwykłej rolety. To tylko pozory. Znaczenie może mieć każdy z kroków, począwszy od odtłuszczenia powierzchni przeznaczonej na montaż po wybraniu rozmiaru rolety niepasującego do naszego okna.