Jak dopasować kolor rolet do pomieszczenia? 

Ze względu na liczne zalety rolety wewnętrzne cieszą się bardzo dużą popularnością wśród inwestorów. Za ich wyborem przemawiają walory funkcjonalne i estetyczne. Wybierając rolety do pomieszczeń mieszkalnych i użytkowych często zastanawiamy się nad optymalnym kolorem. Jaki kolor rolet sprawdza się najlepiej?

Dawniej kolor rolet był bezpośrednio związany z ich estetyką i skutecznością. Jasne kolory zapewniały wyższą trwałość systemu – blaknięcie tkaniny wyeksponowanej na oddziaływanie promieniowania UV było mniej zauważalne. Ciemny kolor zapewniał większy stopień zacienienia, jednak pozbawione warstwy izolacyjnej rolety sprzyjały nadmiernemu nagrzewaniu się pomieszczeń, dlatego inwestorzy chętniej sięgali po rolety w jasnych, pastelowych kolorach. Czy powyższe standardy znajdują zastosowanie także dzisiaj? 

Kolor rolet: Jako go dopasować do pomieszczenia?

Jak dopasować kolor rolet do pomieszczenia
Nowoczesne rolety materiałowe powstają na bazie innowacyjnych tkanin zaciemniających o doskonałych parametrach użytkowych. Tkaniny nie blakną nawet przy długotrwałej ekspozycji na promieniowanie słoneczne, a rolety – niezależnie od koloru – skutecznie chronią pomieszczenie przed nadmiernym nagrzewaniem się. 

Z perspektywy osoby poszukującej rolet do danego pomieszczenia oznacza to praktycznie nieograniczone możliwości wyboru spośród wielu kolorów i wzorów. A jak kolor rolet wpływa na estetykę pomieszczenia? 

Tak jak w przypadku wszystkich innych elementów wystroju i dekoracji wnętrz, kolor rolet należy rozpatrywać z perspektywy:

  • stylu aranżacji wnętrza, 
  • metrażu pomieszczenia, 
  • pożądanego efektu zaciemnienia. 

Kolor rolet a metraż pomieszczenia: Dlaczego to takie ważne?

Przeszklenia wielkoformatowe są cechą wyróżniającą współczesne budownictwo kubaturowe – obiekty mieszkalne i usługowe. Co ciekawe, architekci coraz częściej decydują się na duże przeszklenia także w relatywnie niewielkich pomieszczeniach. Drzwi tarasowe przestały więc być domeną dużych i otwartych salonów. Warto mieć to na uwadze wybierając kolor rolet. Dużych i przestronnych pomieszczeniach ciemne rolety wpłyną korzystnie na budowanie klimatu. Dzięki nim pomieszczenie wyda się mniejsze i bardziej przytulne. W małych pomieszczeniach ciemne rolety mogą się okazać przytłaczające. Nie jest to oczywiście reguła. Ciemny kolor rolet może świetnie kontrastować z jasnymi ścianami, tym samym zapewniając optymalny poziom zacienienia i nie zmniejszając optycznie pomieszczenia. 


Ciekawym rozwiązaniem są tkaniny zaciemniające dekoracyjne. Dostępne w wielu modnych wzorach i kolorach pozwalają na uzyskanie naprawdę oryginalnego efektu wizualnego w pomieszczeniu. Wzorzyste tkaniny bardzo dobrze sprawdzają się w salonie oraz pokoju dziecięcym. Są także ciekawym akcentem stylistycznym w sypialni. Ich wybór daje możliwość wprowadzenia do wnętrza odważnych zestawień kolorystycznych i dekoracyjnych paneli, które staną się widoczne po zasłonięciu okien. Co ważne, design nie musi iść w parze z kompromisem w zakresie funkcjonalności. Dobre jakościowo materiały dekoracyjne oferują ten sam stopień ochrony przed nadmiernym promieniowaniem UV, co tradycyjne tkaniny jednokolorowe.