Jak dbać o rolety zewnętrzne?

Rolety zewnętrzne to coraz częściej wybierane rozwiązanie nie tylko przez właścicieli budynków jednorodzinnych, ale też mieszkań w blokach. Tego typu osłony są bardzo funkcjonalne, zwłaszcza w zakresie ochrony okien i wnętrza mieszkania przed nadmiernym nasłonecznieniem. Rolety zewnętrzne stanowią też dobre zabezpieczenie przed włamywaczami i pełną rolę dobrego izolatora cieplnego. Jeżeli zależy nam na tym, aby rolety zewnętrzne działały, jak należy, trzeba je odpowiednio pielęgnować. Zobaczmy, jak to robić.

Dlaczego pielęgnacja rolet zewnętrznych jest ważna?

Jak dbać o rolety

Rolety nie tylko chronią wnętrza przed słońcem, ale też chronią okna przed zanieczyszczeniami, pochodzącymi z zewnątrz. Oczywiście wszystkie pyłki i osady, które nie osadzają się na szybie, pozostają na rolecie, co znaczy, że dość szybko zarówno pancerz, jak i skrzynka może ulec zabrudzeniu. Systematyczne czyszczenie rolet zewnętrznych sprawi, że będą się nienagannie prezentować, co wpłynie na estetykę budynku. Regularne ścieranie zanieczyszczeń jest korzystne także do prawidłowego działania rolety i utrzymania całej konstrukcji w dobrej kondycji.

 

Jak czyścić rolety zewnętrzne?

Czyszczenie rolet zewnętrznych to pierwszy i najważniejszy krok regularnej pielęgnacji. Nie jest to proces skomplikowany i zazwyczaj wystarczy przetarcie pancerza i skrzynki rolety wilgotną ściereczką, aby usunąć osadzone zanieczyszczenia. Jeżeli roleta jest bardzo zakurzona, warto na początek spłukać ją samą wodą przy pomocy myjki ciśnieniowej lub węża, jeżeli mamy takie narzędzia do dyspozycji. Rolety można myć przy pomocy delikatnych środków czyszczących. Lepiej nie używać agresywnych detergentów, które mogłyby uszkodzić powłokę pancerza. Trzeba pamiętać również o tym, że przez cały czas mycia i aż do wyschnięcia roleta powinna być opuszczona a w przypadku rolet automatycznych zasilanie wyłączone.

Przed przystąpieniem do czyszczenia rolet zewnętrznych, trzeba się upewnić, że do czasu całkowitego wyschnięcia temperatura nie spadnie poniżej zera. Jeżeli woda znajdująca się w szczelinach lameli zamarznie, może to doprowadzić do uszkodzenia pancerza i zaburzyć funkcjonowanie całej rolety. Zaleca się, aby rolety czyścić w temperaturze ok. 15 stopni Celsjusza, dlatego lepiej wstrzymać się z myciem zimą, chyba że pogoda jest naprawdę sprzyjająca.

 

Jak pielęgnować rolety zewnętrzne zimą?

Tworzywa, z jakich tworzone są rolety zewnętrzne, wyróżniają się odpornością na opady i niskie temperatury. Mimo wszystko może się zdarzyć, że na rolecie zgromadzi się duża ilość mokrego śniegu, którego ciężar może uszkodzić konstrukcję. W przypadku opadów zaleca się usuwać śnieg z rolety na bieżąco. Należy zwrócić uwagę także na osadzający się lód, aby nie doszło do zamarznięcia mechanizmu opuszczającego roletę. Lodu nie powinno się usuwać na siłę. Jeżeli trudno jest pozbyć się zamarzniętych fragmentów, najlepszą opcją będzie otwarcie okna, aby ciepłe powietrze z wnętrza mieszkania roztopiło lód zalegający w zakamarkach.

Rolety zewnętrzne to osłony okienne pełniące wiele korzystnych funkcji. Warto pamiętać o ich regularnym czyszczeniu i konserwacji, aby zapewnić ich poprawne funkcjonowanie przez lata.