Jak dbać o drewniane żaluzje?

Żaluzje drewniane to ponadczasowe osłony okienne, które od lat cieszą się niesłabnącą popularnością. Produkty te chętnie wybierane są ze względu na atrakcyjny wygląd, jak i łatwość utrzymania. O ile żaluzje drewniane świetnie prezentują się na tle wyposażenia i mogą dobrze zaciemniać wnętrze, to jednak wymagają odpowiedniej pielęgnacji, aby zachowały dobrą kondycję na lata. W tym artykule przedstawimy sposoby na to, jak dbać o żaluzje z drewna.

Czyszczenie żaluzji drewnianych – usuwanie kurzu

Jak dbać o drewniane żaluzje

Osadzający się na drewnianych lamelach kurz może w dużym stopniu wpłynąć na estetykę żaluzji. Na drewnie drobinki kurzu są widoczne, dlatego warto je usuwać systematycznie. Na szczęście nie powinno to stanowić problemu, wystarczy wykorzystać do tego zwykłą ściereczkę do kurzu lub specjalną miotełkę z miękkim włosiem, która pomoże pozbyć się kurzu, ale nie zarysuje lameli. Trzeba oczywiście pamiętać, że podczas odkurzania żaluzji drewnianych ważne jest wyczyszczenie ich z obu stron.

Naturalne środki czyszczące

Drewno to materiał solidny, ale jeżeli chcemy, aby kondycja tworzywa ładnie się prezentowała przez lata, trzeba zapewnić mu odpowiednią pielęgnację. Oznacza to, że do czyszczenia żaluzji drewnianych najlepiej wykorzystać naturalne środki czyszczące, takie, które przeznaczone są specjalnie do tworzyw naturalnych, takich jak drewno. Ma to na celu uniknięcie kontaktu materiału z agresywnymi substancjami chemicznymi, które mogłyby uszkodzić jego powierzchnię i przyczynić się do uszkodzenia wyglądu bądź mechanizmu żaluzji. Z domowych środków można użyć roztworu octu i wody lub wody z dodatkiem łagodnego mydła do mycia naczyń. Należy jednak unikać nadmiernej ilości wody, aby nie uszkodzić drewna.

Konserwacja żaluzji drewnianych

Chcąc zachować zdrowy wygląd i połysk drewnianych żaluzji, można stosować także specjalne środki pielęgnujące do drewna. W sprzedaży znajdziemy różnego rodzaju oleje i pasty, które zabezpieczają drewno przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, a  jednocześnie nadają materiałowi wyrazistego koloru i sprawiają, że żaluzje wyglądają, jak nowe. Odpowiednio dobrane środki chronią też drewno przed wysuszeniem i przedwczesną degradacją. Oczywiście należy przestrzegać zasad pielęgnacji i stosować wybrane środki zgodnie z zaleceniami producenta.

Ochrona przed wilgocią

Drewnianych żaluzji nie zaleca się zakładać w pomieszczeniach o zwiększonym poziomie wilgotności, takich jak kuchnia czy łazienka. Systematyczny kontakt z parą wodną lub wodą może doprowadzić do próchnienia drewna i szybszej degradacji materiału, a także wpłynąć niekorzystnie na wygląd żaluzji. Tego typu osłony okienne najlepiej zastosować w sypialni lub pokoju dziennym, gdzie nie będą narażone na ekstremalne warunki atmosferyczne i kontakt z wilgocią. Nawet wtedy można je dodatkowo zabezpieczyć, stosując specjalne środki ochronne do drewna.

Pielęgnacja drewnianych żaluzji jest ważna, jeżeli chcemy, aby poprawnie funkcjonowały i ładnie się prezentowały przez lata. Stosując się do powyższych wskazówek, na pewno uda się osiągnąć sukces w tym zakresie.