Jak czyścić żaluzje?

Dbanie o czystość jest niezwykle ważne – dzięki tej prostej czynności pozbywamy się z domu tak i zalegającego kurzu i roztoczy, jak i bakterii, które mogą wywołać podrażnienia układu oddechowego. Ta prozaiczna czynność jest również niezbędna w domach, w których przebywają alergicy i astmatycy. Jak zatem prawidłowo czyścić żaluzje, które mają tendencję do zbierania kurzu?

Żaluzja żaluzji nierówna i tak, jak każdy element wyposażenia wnętrz wymaga właściwej pielęgnacji. Pozostawiona sama sobie zbiera kurz, co zdecydowanie wpływa tak i na osobiste zdrowie właścicieli, jak i na walory estetyczne. Jak czyścić żaluzje, by nie chłonęły kurzu, a jednocześnie prezentowały się, jak nowe?

Jak czyścić żaluzje?

Jak czyścić żaluzje?

Czyszczenie żaluzji na pierwszy rzut oka może wydawać się czynnością dość… czasochłonną. W zależności od wielkości mogą one posiadać kilkadziesiąt a nawet i kilkaset lamelek, które należy przetrzeć. Na szczęście wbrew pozorom czyszczenie żaluzji jest znacznie prostsze i istnieją dwa, uniwersalne sposoby:

  • klasyczna szczotka do kurzu, która pozwala na idealne przetarcie całej powierzchni żaluzji zarówno od środka i od zewnątrz;
  • odkurzacz ustawiony na małą moc z zamontowaną specjalną szczotką, dzięki której nie wpłynie on negatywnie na lakier lub farbę, którą pokryte są lamelki.

W obu przypadkach czyszczenie żaluzji musi odbyć się w dwóch fazach. W fazie pierwszej przesuwamy wszystkie lamelki do wewnątrz i czyścimy tę część żaluzji, a następnie przesuwamy lamelki na zewnątrz i spokojnie czyścimy kolejną powierzchnię.

Jak czyścić żaluzje aluminiowe?

Czasem zwykłe przetarcie z kurzu czy odkurzenie nie wystarcza, aby żaluzje prezentowały się jak nowe. Mogą bowiem posiadać drobne plamy, które wymagają mocniejszych środków. Aby nie uszkodzić żaluzji stosuje się specjalne szczotki, które wyposażone są w ściereczki z mikrofibry.

Ściereczki mogą być wilgotne, ale nie mogą być mokre – zbyt duża wilgoć prowadzi bowiem do szybkiego matowienia aluminium. Warto również zwrócić uwagę na kształt szczotki – niektóre bowiem wyposażone są w kilka ściereczek, które pozwalają na równoczesne wytarcie 3 lub więcej lamelek.

Jak czyścić żaluzje bambusowe i drewniane?

Zarówno bambusowe, jak i drewniane żaluzje są stosunkowo wrażliwe na wilgoć, dlatego też podobnie, jak w przypadku żaluzji aluminiowych zdecydowanie lepiej używać ściereczek wilgotnych, a nie mokrych, które mogą prowadzić do pęcznienia lamelek.

Żaluzje drewniane, jak i bambusowe można również wyczyścić detergentem dedykowanym do drewnianych powierzchni, który nakładamy na ściereczkę. Wiele z nich zapobiega szybkiemu osadzaniu kurzu, a zatem znacząco wpływa na komfort alergików i astmatyków.

Czyszczenie żaluzji nie jest czynnością, którą należy wykonywać zbyt często – ta prozaiczna czynność może bowiem doprowadzić do trwałego uszkodzenia żaluzji. Żaluzji nie można zdejmować i moczyć w wodzie, bowiem prowadzi to do zmatowienia, ale też i całkowitego uszkodzenia mechanizmów – jest to równoznaczne z wymianą żaluzji na nową.

Do codziennych porządków zaleca się wykorzystanie klasycznych szczotek do kurzu lub odkurzacza, który ustawiony na małą moc doskonale poradzi sobie z osadzonymi nieczystościami. Od czasu do czasu możesz również użyć skarpety, którą założysz na dłonie i przetrzesz lamelki – to bardzo delikatna, ale i niezwykle skuteczna technika czyszczenia żaluzji!