Czym się kierowac wybierając rolety antywłamaniowe zewnętrzne?

Rolety antywłamaniowe zewnętrzne stały się pewnego rodzaju standardem. Dlatego już na etapie projektowania domu większość inwestorów wie, że rolety pojawią się w ich oknach. Decydują o tym przede wszystkim względy bezpieczeństwa poparte dodatkowymi zaletami – ograniczeniem wychładzania się pomieszczeń zimą i nagrzewania latem, walory akustyczne, gwarancja prywatności… Nic więc dziwnego w tym, że na montaż rolet antywłamaniowych decydują się także właściciele obiektów już użytkowanych. W prawdzie ci drudzy mają nieco ograniczony wybór co do modeli rolet, jednak i tak jest on całkiem szeroki.

Typy rolet zewnętrznych

Ze względu na sposób montażu wyróżnia się kilka typów rolet zewnętrznych, zarówno zwykłych, jak i antywłamaniowych. Dlaczego należy zwrócić na to uwagę? Wybór typu rolety często nie będzie podyktowany naszymi preferencjami estetycznymi, a warunkami montażu. Rozpoczynając budowę domu możemy wybrać praktycznie każdy typ rolet zewnętrznych, jednak w przypadku obiektu już wzniesionego wybór ten zostaje znacznie ograniczony.

Obecnie na rynku możemy znaleźć cztery główne typy rolet – naokienne, natynkowe, podtynkowe i RKS. Rolety naokienne to jedno z uniwersalnych rozwiązań, na które możemy się zdecydować na dowolnym etapie budowy domu oraz w przypadku obiektów już wybudowanych. Z systemu nie będą w pełni zadowoleni perfekcjoniści oraz esteci, gdyż charakteryzuje się ono widoczną skrzynką na roletę. Z drugiej strony system jest relatywnie tańszy od dyskretnych rolet podtynkowych, a decyzję o jego montażu lub demontażu możemy podjąć w każdym momencie, gdyż nie niesie za sobą konieczności wykonania nowej elewacji – chyba, że zdecydujemy się na rolety naokienne w wariancie podtynkowym. Rolety natynkowe, bardzo często nazywane przez producentów i dystrybutorów roletami elewacyjnymi to kolejny z uniwersalnych systemów, na który możemy się zdecydować niezależnie od postępu prac budowlanych. Doskonale sprawdzi się także w obiektach już stojących. Mankamentem systemu jest jego widoczność, która wynika z natynkowego systemu montażu. Rolety antywłamaniowe natynkowe montuje się bezpośrednio nad wnęką okienną przy pomocy specjalnych kołków montażowych lub odpowiednio długich kotew umożliwiających efektywny montaż na ścianach z warstwą izolacyjną. Rolety podtynkowe to rozwiązanie charakteryzujące się wysoką estetyką – skrzynka oraz prowadnice są ukryte po elewacją, dzięki czemu po podniesieniu rolet otwór okienny pozostaje „czysty”. Niestety rolety podtynkowe są stosunkowo kosztowne, a na ich instalację trzeba się zdecydować już na etapie projektowania domu. W przypadku obiektów już wzniesionych rolety podtynkowe można zamontować podczas gruntownego remontu elewacji. Rolety RKS to rozwiązanie, które również musimy uwzględnić już na etapie projektu budynku, gdyż dzięki swojej konstrukcji oraz technice montażowej są to rolety w pełni scalone z elewacją budynku.

Wybór zewnętrznych rolet antywłamaniowych jest naprawdę duży, dzięki temu każdy inwestor – niezależnie od możliwości technicznych oraz przewidzianego na ten cel budżetu – znajdzie rozwiązanie odpowiadające jego oczekiwaniom.