Czym są rolety dzień – noc?

rolety dzień-nocRolety dzień – noc to nowoczesne osłony okienne, które łączą w sobie funkcjonalność z estetycznym wyglądem. Coraz częściej możemy spotkać ten typ rolet w domach i mieszkaniach, ponieważ gospodarze chętnie wybierają je, ceniąc sobie możliwość dokładnej regulacji światła w pomieszczeniu. Zobaczmy, co warto wiedzieć o roletach dzień-noc.

 

Czym wyróżniają się rolety dzień– noc?

Rolety dzień – noc to osłony okienne, które wyróżniają się poziomymi pasami na tkaninie. Taka roleta wykonana jest z dwóch warstw materiału, przy czym jeden jest prześwitujący, a drugi zaciemniający. Swoim wyglądem rolety dzień-noc przypominają nieco żaluzje, jednak ich mechanizm działania wygląda, jak w przypadku rolet tradycyjnych. Naprzemienne pasy tkaniny są ze sobą złączone i tworzą estetyczną całość. Rolety dzień-noc różnią się od  rolet tradycyjnych tym, że pozwalają na płynniejszą regulację dostępu światła do pomieszczenia. Sterowanie oświetleniem odbywa się bowiem nie tylko na poziomie podnoszenia i opuszczania materiału, ale też przez ruch pasm o różnym stopniu prześwitywania względem siebie. Od rolet tradycyjnych ten typ różni się także strukturą, ponieważ w roletach dzień-noc tkanina jest nawijana na wał w dwóch warstwach równoległych od siebie.

 

Jak działają rolety dzień-noc?

Przezroczyste i nieprzezroczyste paski tkaniny na roletach ułożone są poziomo. Odległość między paskami wynosi ok. 1,5-2 cm i są one przymocowane do wałka zawijania. Mechanizm działania wygląda następująco: przesuwając roletę w dół lub w górę, paski poziome przesuwają się, co pozwala na automatyczną i dokładną kontrolę światła w pomieszczeniu. Płynna budowa rolet umożliwia też sterowanie poziomem zaciemnienia. Tkaninę można całkowicie lub częściowo podciągnąć do góry, jeżeli zależy Ci na dużym dostępie światła, lub ustawić roletę tak, aby w pokoju było bardzo ciemno, co często sprzyja oglądaniu telewizji w ciągu dnia.

 

Rolety dzień noc – zalety i zastosowanie

Rolety dzień- noc to uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się praktycznie w każdym wnętrzu. Ich forma bardzo dobrze komponuje się zarówno z wnętrzem typu retro, jak i nowoczesnymi aranżacjami. Wśród największych zalet zastosowania rolet dzień i noc wyróżniamy:

  • możliwość precyzyjnej regulacji dostępu światła do wnętrza;
  • możliwość zapewnienia domownikom prywatności bez konieczności rezygnacji z dostępu do światła słonecznego;
  • atrakcyjny wygląd, który dopasuje się do dowolnej aranżacji;
  • łatwość w utrzymaniu i trwałość.

 

Dzięki możliwości regulacji stopnia przezroczystości tkaniny, rolety dzień-noc zapewniają użytkownikom pełną kontrolę nad poziomem prywatności w pomieszczeniu. Można je dostosować w taki sposób, aby zapewnić widoczność na zewnątrz, jednocześnie chroniąc się przed ciekawskimi spojrzeniami sąsiadów czy przechodniów. W ten sposób rolety te stanowią również dodatkowy element zabezpieczenia przed włamaniem.

 

Czy rolety dzień-noc prześwitują?

Wiele osób wybiera rolety dzień-noc stawiając na rozwiązanie, które dobrze zaciemni wnętrze. Ten typ zasłon pozwala na wygodną regulację oświetlenia wnętrza, w tym prawie całkowite zaciemnienie. Rolety dzień-noc nie prześwitują, a odpowiednie ułożenie pasów na rolecie może zagwarantować pełną izolację wnętrza od światła słonecznego.