Czym różni się roleta antywłamaniowa od zwykłej?

Roleta zewnętrzna często nazywana również żaluzją budowlaną to osłona przeciwsłoneczna lub przeciwwłamaniowa, którą montuje się na zewnątrz okna. Rolety zewnętrzne składają się z połączonych ze sobą listewek (lameli) tworzących pancerz. Pancerz rolety jest wsunięty w specjalne prowadnice, które montuje się po bokach otworu budowlanego – okiennego lub drzwiowego. Warto w tym miejscu zauważyć, że nie wszystkie rolety zewnętrzne to żaluzje antywłamaniowe.

Zwykła kontra antywłamaniowa – po co przepłacać?

Zwykłe rolety zewnętrzne często kuszą stosunkowo niską ceną, za którą – zdaniem wielu inwestorów – idzie ta sama funkcjonalność, co w przypadku rolet antywłamaniowych. I rzeczywiście tak jest. Dopóki nie koncentrujemy się na aspekcie bezpieczeństwa, funkcjonalność zewnętrznych rolet zwykłych oraz żaluzji antywłamaniowych praktycznie niczym się nie różni. Jedne i drugie są zbudowane z czterech podstawowych elementów – pancerza, prowadnic, mechanizmu i skrzynki. Jedne i drugie zasłaniają otwory okienne i/lub drzwiowe gwarantując prywatność, chroniąc przed nagrzewaniem się pomieszczeń latem i ich nadmiernym wychładzaniem zimą. Oba typy rolet stanowią skuteczną izolację akustyczną tłumiąc hałasy dobiegające zarówno z zewnątrz, jak i wewnątrz budynku. A skoro tak, to po co przepłacać?

Pozornie żaluzje antywłamaniowe i rolety zewnętrzne niczym się do siebie nie różnią, ale to tylko pozory. Roleta antywłamaniowa jest o wiele bardziej masywna, ponieważ wypełnienie płaszcza stanowi twarda żywica poliestrowa, a nie jak w przypadku zwykłych rolet pianka poliuretanowa. Do tego dochodzi szereg zabezpieczeń oraz nieco inna budowa samej rolety, dzięki której płaszcz jest bardziej odporny na ewentualne uszkodzenia mechaniczne. Jeśli spojrzymy w dół rolety antywłamaniowej i porównamy zamocowaną tam listwę końcową z listwą montowaną w zwykłych żaluzjach zewnętrznych zauważymy, że jest ona szersza, a więc i bardziej wytrzymała. Nie zobaczymy jednak, że jest wyposażona w dodatkowe opatentowane zabezpieczenie zapobiegające ewentualnemu wyważeniu pancerza.

Uwaga: Zamawiając żaluzje antywłamaniowe upewnij się, że wybrany przez Ciebie model posiada atest Instytut Mechaniki Precyzyjnej. Każda roleta antywłamaniowa na polskim rynku posiada taki atest.

Bezpieczeństwo przede wszystkim

Podstawowym zadaniem zwykłej rolety zewnętrznej jest ochrona pomieszczenia przed nadmiernym promieniowaniem słonecznym, a być może również przed zbyt ciekawskim okiem sąsiada. Te same funkcje całkiem dobrze spełniają nieporównywalnie tańsze rolety wewnętrzne. Prawdziwym powodem, dla którego większość inwestorów decyduje się na rolety zewnętrzne są względy bezpieczeństwa, a te – jak wykazaliśmy – są domeną rolet antywłamaniowych. Faktem jest, iż zwykłe rolety zewnętrzne mogą udaremnić próbę włamania do naszego domu, ale dla wprawionego włamywacza nie stanowią zbytniej przeszkody. Jeśli poważnie myślimy o zapewnieniu bezpieczeństwa swoim najbliższym oraz ochronie mienia przed kradzieżą oraz aktami wandalizmu powinniśmy poważnie przemyśleć wybór żaluzji antywłamaniowych.