Czym jest markiza tarasowa i jakie ma zastosowanie?

Jeszcze kilka lat temu markizy tarasowe kojarzone były głównie z punktami gastronomicznymi – ogródkami restauracyjnymi czy kawiarnianymi. Dziś coraz częściej spotyka się je nie tylko w przestrzeni publicznej, ale też prywatnych. Czym dokładnie jest markiza tarasowa? Jakie ma zastosowanie w przestrzeni przydomowej? Czy warto ją zamontować? Tego dowiesz się z przygotowanego przez nas praktycznego poradnika.

Czym jest markiza tarasowa i jakie ma zastosowanie?

Markiza tarasowa – co to jest? Jakie ma zastosowanie?

Przydomowe tarasy i balkony zwykle zlokalizowane są od strony południowej lub południowo-zachodniej. Tu, z uwagi na długie działanie słońca, jest ciepło i jasno nawet do późnych godzin wieczornych. Kiedy jednak przychodzą upalne dni, ostre promienie w zasadzie uniemożliwią przebywanie na zewnątrz. By wypoczynek na tarasie był niczym niezakłóconą przyjemnością, warto zadbać o odpowiednie zacienienie i ochronę przed ewentualnymi niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Jednym z najlepszych rozwiązań w tym przypadku jest zainstalowanie markizy tarasowej. 

Markiza tarasowa to nic innego jak osłona zewnętrzna, której głównym zadaniem jest uchronienie przestrzeni tarasu przed nadmiernym oddziaływaniem promieni słonecznych i nagrzewaniem. Oprócz zapewniania cienia, markiza tarasowa doskonale sprawdza się jako ochrona przed opadami i wiatrem, a co za tym idzie – umożliwia komfortowe użytkowanie tarasu bez względu na panujące obecnie warunki atmosferyczne. Tego rodzaju zadaszenie jest dodatkowo także elementem dekoracyjnym. Dowolność wyboru w zakresie modeli i wariantów kolorystycznych sprawia, że markiza tarasowa staje się oryginalną ozdobą elewacji.

Rodzaje markiz tarasowych

Poszukujący zadaszenia w postaci markizy tarasowej mają do wyboru kilka ich rodzajów charakteryzujących się przede wszystkim różnorodną konstrukcją. Mając na uwadze ten podział, wyróżnia się następujące rodzaje markiz tarasowych:

  • bez kasety – w tym przypadku rura, na którą nawinięta jest tkanina markizy pozostaje całkowicie odsłonięta; nie ma tu kasety przeznaczonej do chowania tkaniny ani innej osłony,
  • z półkasetą – te modele wyposażone są w niewielkie aluminiowe daszki, pod którym ukrywa się jedynie materiał; po zwinięciu markizy rura z tkaniną jest przykryta od góry, a od dołu natomiast konstrukcja jest widoczna,
  • z pełną kasetą – najbardziej zaawansowany produkt, w którym zadaszenie i ramiona całkowicie chowają się w zamkniętej obudowie, dzięki czemu mogą być chronione przed niekorzystnymi warunkami pogodowymi i zanieczyszczeniami. 

Markiza tarasowa – czy warto?

Bez wątpienia markiza tarasowa jest produktem, któremu nie można odmówić licznych walorów praktycznych i wizualnych. Czy warto zdecydować się na jej instalację w przydomowej przestrzeni tarasowej czy balkonowej. Odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak i wymienić można szereg argumentów przemawiających na korzyść takiego wyboru. Montując markizę tarasową zyskać można:

  • ochronę przed nagrzewaniem tarasu lub balkonu,
  • ochronę przed słońcem i opadami,
  • ochronę przed promieniowaniem UV,
  • obniżenie temperatury w domu lub mieszkaniu,
  • możliwość spędzania czasu w komfortowych warunkach.