Czy można zamontować rolety bez wiercenia?

Montaż rolet tradycyjnych często bywa problematyczny ze względu na konieczność wiercenia. Niektórzy domownicy obawiają się pojawienia dziur w ścianie, zwłaszcza jeżeli mieszkanie jest wynajmowane. Inni nie chcą hałasu w domu, ponieważ pracują zdalnie, mają małe dzieci lub zwierzęta. Czy w takich przypadkach trzeba zrezygnować z rolet? Na szczęście nie, ponieważ na rynku znajdziemy szeroki wybór tzw. rolet bezinwazyjnych, które można zamontować bez wiercenia.

Montaż rolet bez wiercenia – na czym polega?

Rolety okienne montowane bez wiercenia to świetne rozwiązanie nie tylko wtedy, gdy nie lubimy hałasu. Czasem zdarza się, że nad oknem nie ma miejsca na założenia kasety czy innych elementów mocujących. W takim przypadku można zdecydować się na rolety przytwierdzane do ramy okiennej. Takie rozwiązania sprawdzą się także wtedy, gdy boimy się naruszyć konstrukcję muru czy ramy okiennej, ponieważ zaburzyłoby to estetykę mieszkania lub też na takie rozwiązanie nie zgadza się właściciel (w przypadku wynajmowania mieszkania).

Montaż bezinwazyjny jest bardzo prosty, a podążając za instrukcją producenta, praktycznie każda osoba poradzi sobie z nim bez problemu.

Rolety bez wiercenia przyklejane

Osoby, którym zależy na tym, aby założyć rolety wewnętrzne, ale nie chcą wiercić w pomieszczeniu, najczęściej decydują się na rolety przyklejane. Tego typu produkty charakteryzują się banalnie łatwym i szybkim montażem. Mechanizm przyklejany jest najczęściej do ramy okiennej (czasem do szyby).

Sam sposób montowania takiej rolety nie jest skomplikowany. Trzeba jednak pamiętać, aby przed naklejeniem produktu dokładnie oczyścić i odtłuścić ramę okienną oraz szybę, szczególnie te fragmenty, na których ma być naklejona podstawa rolety. Kolejne etapy są równie proste. Po oczyszczeniu ramy, na jej środku montuje się mechanizm zwijający, a po bokach prowadnice. Na koniec wystarczy tylko odpowiednio założyć ograniczniki położenia rolety na dołączony do zestawu łańcuszek regulacyjny.

Rolety bezinwazyjne wieszane na okno

W grupie rolet bezinwazyjnych znaleźć można także specjalne rolety z uchwytami, które po prostu wiesza się na oknie. Tego typu rozwiązanie stosowane jest najczęściej w przypadku rolet wolnowiszących, ale też przy  roletach typu dzień/noc czy w plisach okiennych. Konstrukcja rolety oparta jest na specjalnych stabilnych haczykach, które można zawiesić na ramie okiennej. Jest to system, który można błyskawicznie i bezproblemowo zamontować, a przy tym nie wymaga wiercenia i żadnych inwazyjnych działań.