Co robić w przypadku uszkodzenia rolet antywłamaniowych?

rolety antywłamaniowe w domuRolety zewnętrzne antywłamaniowe to coraz częściej wybierana opcja do domów jednorodzinnych i bloków. Ten rodzaj rolet ma stanowić dodatkowe zabezpieczenie przed dostaniem się niepożądanych osób do wnętrza domu lub mieszkania. Niestety zdarza się, że rolety antywłamaniowe ulegną uszkodzeniu, czy to w przypadku zewnętrznej ingerencji człowieka, czy w wyniku innych zewnętrznych okoliczności. Uszkodzone rolety antywłamaniowe nie będą mogły pełnić swojej funkcji, dlatego warto zacząć działać jak najszybciej. Zobaczmy, co zrobić, jeżeli rolety zewnętrzne antywłamaniowe ulegną uszkodzeniu.

Czym wyróżniają się rolety antywłamaniowe?

Rolety antywłamaniowe to rolety zewnętrzne, które na pierwszy rzut oka nie różnią się od zwykłych rolet zewnętrznych. Różnica leży w konstrukcji elementów takiej osłony okiennej. Rolety antywłamaniowe wykonane są z mocniejszych, trwalszych elementów. Profile, instalowane w takich produktach tworzone są ze wzmocnionego aluminium i wypełnione pianką poliuretanową oraz pokryte wysokogatunkowym lakierem poliestrowo-poliamidowym. Całość zabezpiecza się też dodatkową blokadą. Taka konstrukcja sprawia, że rolety antywłamaniowe są trudniejsze do podważenia z zewnątrz, a więc zmniejsza się ryzyko, że włamywacze dostaną się do domu przez okno.

Co zrobić, gdy rolety antywłamaniowe ulegną uszkodzeniu?

Jeżeli zauważysz, że Twoje rolety antywłamaniowe nie działają tak, jak powinny, lub pojawiły się na nich pęknięcia czy zaburzenia układu sterującego, nie czekaj z naprawą. W pierwszym kroku warto ocenić uszkodzenia, aby sprawdzić, czy usterkę uda się zlikwidować samodzielnie, czy też lepiej będzie skontaktować się z fachowcem. Należy zwrócić uwagę na wszelkie pęknięcia, odłamki, uszkodzenia mechaniczne oraz ewentualne zaburzenia w funkcjonowaniu mechanizmu.

Ocenę uszkodzeń można wykonać samodzielnie lub poprosić o pomoc fachowca, który nie tylko dokładnie zdiagnozuje usterkę, ale też zaproponuje dalsze kroki. Jeśli uszkodzenia są niewielkie, możliwa będzie ich naprawa. Natomiast w przypadku poważniejszych uszkodzeń lub zużycia, konieczna może być wymiana rolet antywłamaniowych na nowe.

Zabezpieczenie tymczasowe

Naprawa lub wymiana rolety antywłamaniowej może potrwać. Większość domowników na okres naprawy po prostu pozostawia okno bez dodatkowej osłony. Jeżeli jednak często nie ma Cię w domu lub boisz się, że może dojść do próby włamania, warto wykonać zabezpieczenie tymczasowe okna. Można to zrobić przy pomocy  desek, płyt pilśniowych lub innego dostępnego materiału. Celem jest uniemożliwienie dostępu do wnętrza pomieszczenia oraz zminimalizowanie ryzyka włamania.

Kontakt z policją

Rolety antywłamaniowe mogą ulec uszkodzeniu z różnych przyczyn. W przypadku, gdy podejrzewasz, że mogło dojść do próby włamania, skontaktuj się z policją. Funkcjonariusze ocenią stopień uszkodzeń i podejmą dalsze kroki w kierunku schwytania ewentualnych włamywaczy. Jeżeli Twój dom lub mieszkanie było ubezpieczone od włamania, możesz też skontaktować się z ubezpieczycielem. Być może uda się pokryć koszty naprawy lub wymiany rolet z polisy.